TaxHUB 3.0: як підтвердити статус нерезидента як бенефіціарного власника доходу

  • 25/10/2018

Практичні аспекти концепції бенефіціарного власника доходу було обговорено на інтерактивному семінарі спільного проекту «Делойт» і Американської торговельної палати – TaxHUB.

Спікерами на заході були фахівці податково-юридичного департаменту компанії «Делойт» в Україні та представник Міністерства фінансів України. Захід відбувся у форматі відкритої дискусії про останні тенденції щодо суті концепції бенефіціарного власника, критеріїв і цілей визначення його статусу, практики податкових органів щодо перевірок, а також судової практики.

Компанія ЛІГА:ЗАКОН, яка є інформаційно-аналітичним партнером проекту TaxHUB, наводить ключові тези семінару.

Наталя Руденко, старший менеджер податково-юридичного департаменту «Делойт» в Україні, на початку семінару зазначила, що компанія з 2014 року працює над тим, аби виробити певну практику підтвердження статусу бенефіціарного власника доходу. Саме в межах TaxHUB і було презентовано нову версію напрацювань з урахуванням останніх і потенційних змін до законодавства та відповідно до нової української судової практики.

Частину семінару було відведено саме для визначення сутності поняття бенефіціарного власника доходу. Зокрема, Наталя Руденко зауважила, що в Україні досить часто плутають дві концепції: кінцевого бенефіціарного власника групи компаній і фактичного (бенефіціарного) отримувача (власника) доходу. Першого визначають для фінансового моніторингу у фінансовій сфері, а другого – для цілей оподаткування. «Коли ми говоримо про застосування податкових пільг, важливо довести, що отримувач доходів від вас є їхнім економічним власником. Це стосується саме критеріїв бенефіціара пасивних доходів, а не кінцевого власника компанії», – підсумувала Наталя.

Спікер також наголосила на тому, що варто чітко запам’ятати критерії, установлені українським податковим законодавством для можливості застосування понижених ставок податку згідно з положеннями відповідних конвенцій.

Особливу увагу Наталя Руденко звернула на нову дефініцію «Тест основної мети» (Principal Purpose Test) та її співвідношення із підтвердженням статусу бенефіціарного власника доходу. Таке нововведення пов’язане з тим, що влітку Україна підписала багатосторонню конвенцію (MLI), яка є одним із заходів Плану дій BEPS. Ратифікація цієї конвенції перебуває на порядку денному українського парламенту.

З огляду на такі тенденції Наталя Руденко дала учасникам семінару поради щодо того, як ефективно підготуватися до аргументації виплат бенефіціарному власнику доходів.

Зі свого боку Андрій Серветник, партнер податково-юридичного департаменту «Делойт» в Україні, зазначив, що на цей час в Україні законодавство, яке регулює оцінку статусу бенефіціарного власника, недосконале. Проте, за словами Андрія, ця тема стає дедалі актуальнішою в державі, оскільки вже є певні законодавчі ініціативи, серед яких – проект закону про деофшоризацію.

Детальніше про суть законопроекту розповів радник Міністра фінансів України Євген Козлов. Він, зокрема, наголосив, що така законодавча ініціатива потрібна для реалізації в державі Плану дій BEPS відповідно до прийнятих Україною зобов’язань. За його словами, робота над проектом закону вже на завершальній стадії. Проте ще триває визначення критеріїв ознак «кондуітної компанії» та «наскрізного підходу» до оподаткування. Він припускає, що компанія, яка отримала дохід з України, може не бути його кінцевим бенефіціаром, а фактичний власник коштів може бути, наприклад, другою ланкою у ланцюжку фінансових операцій. І за певних обмежень такого отримувача можна розглядати для цілей оподаткування як бенефіціарного власника доходу із застосуванням пільг податкових конвенцій. Це досить поширений підхід до розгляду статусу бенефіціарного власника доходу в міжнародній практиці.

Окрім того, на думку Андрія Серветника, в українське законодавство ввести додаткові принципи визначення (ознаки) бенефіціарного статусу нерезидента щодо отриманого доходу потрібно, але варто встановити чіткі норми його дії для уникнення спірних моментів. До прикладу, триває дискусія стосовно того, що не можна вважати бенефіціарним власником доходів того суб’єкта, у якого немає достатніх функцій. Утім, Андрій Серветник застерігає: питання функціоналу може бути спірним, тому що він буде різним у компаній, які отримують, скажімо, або дивіденди, або роялті.

Наприкінці події гості семінару взяли участь у моделюванні ситуації, за якої податкові органи іноземної держави звертаються із запитом до їхньої іноземної компанії. Завдяки такому практичному підходу учасники мали змогу зрозуміти тонкощі цього процесу та відповідні ризики в Україні.

Нагадаємо, спільний проект «Делойт» та Американської торговельної палати – TaxHUB – створено з метою допомогти бізнесу у вирішенні гострих питань, визначенні можливостей застосування найкращих міжнародних практик, а також дати розуміння наслідків для бізнесу від застосування різних підходів у сфері оподаткування.