Підготовка до податкової перевірки. Практичні поради від «Делойт» та Американської торговельної палати

  • 08/10/2018

Створення «Офісу аудиту» Державною фіскальною службою України, що унеможливить формування корупційних зв’язків між працівниками районних податкових інспекцій та платниками податків, централізація перевірок, публікація плану-графіку податкових перевірок, завдяки чому кожен платник податків може заздалегідь дізнатися про плановий візит інспекторів, а також нові джерела даних, які можуть бути використані при призначенні та проведенні податкової перевірки – ось ті чинники, що впливають на трансформацію податкового контролю в Україні. Про це йшла мова під час інтерактивного семінару  на тему «Чи готові ви до податкової перевірки?» в рамках співпраці компанії «Делойт» в Україні з Американською торговельною палатою, які започаткували TaxHUB. Учасниками події стали близько ста фахівців бухгалтерської та податкової сфери, спікерами заходу виступили експерти «Делойт», а компанія ЛІГА:ЗАКОН надала інформаційно-аналітичну підтримку.

Визначивши останні тенденції у сфері податкових перевірок, фахівці податково-юридичного департаменту «Делойт» поділилися досвідом та практичними порадами для успішного завершення податкової перевірки. Були розглянуті усі етапи – від податково-юридичної діагностики та вручення повідомлення про проведення перевірки до оскарження її результатів у суді. Обговорювалися питання щодо застосування податкових і юридичних засобів у підготовці до перевірки з врахуванням останньої практики. Між іншим, були розглянуті нові рішення Верховного Суду, їхній можливий вплив на подальше вирішення податкових спорів, а також можливі наслідки для платників податків.

Протягом події усі охочі могли взяти участь в інтерактивному розгляді різних ситуацій, що виникають в процесі податкової перевірки та оскарження її результатів. Зокрема, учасники заходу спробували себе в різноманітних практичних ситуаціях, навчились самостійно визначати неправомірність дій податкових органів, вести діалог з інспектором та навіть побувати у ролі судді.

На початку семінару директор податково-юридичного департаменту «Делойт» Дмитро Павленко зауважив, що треба заохочувати системний підхід українських та міжнародних компаній з підготовки до податкової перевірки. «Доволі часто до нас звертаються, коли ситуація вже запущена, після отримання податкового повідомлення-рішення або навіть рішення суду», – пояснив він. На його думку, до податкової перевірки потрібно почати готуватися ще до появи компанії у плані-графіку податкових перевірок. Саме податково-юридична діагностика допоможе оцінити можливі ризики, та своєчасно вжити всіх заходів для їх усунення.

Більше про податково-юридичну діагностику розповіла старший менеджер податково-юридичного департаменту «Делойт» Наталія Пікож. Вона зазначила, що найбільш ефективною буде та діагностика, яку провели до початку податкової перевірки. Крім того,  виділила три основні сучасні тенденції у податкових перевірках: створення офісу аудиту ДФС та централізація перевірок, публікація плану-графіку податкових перевірок і нові джерела даних, які можуть бути використані при призначенні та проведенні податкової перевірки. Отже, учасники семінару дізналися про необхідні етапи підготовки до податкової перевірки на основі актуальних тенденцій. Окрема увага – важливості підтвердження бенефіціарного статусу отримувача пасивних доходів. «Саме на відносинах з нерезидентами податкова служба особливо акцентує увагу. Інспектори перевіряють усі транзакції суцільним методом», – підкреслила податковий фахівець.

У свою чергу менеджер податково-юридичного департаменту «Делойт» Марія Пасіка виділила сфери, яким податкові органи приділяють особливу увагу. Як і раніше, під пильним поглядом інспекторів знаходиться реальність отриманих послуг, особливо від нерезидентів, а також правильність документального оформлення отримання послуг, підстави користування торговою маркою, реальність контрагентів в ланцюгу постачання та особливості бухгалтерського обліку.

Такі сфери фахівці «Делойт» виділили невипадково, оскільки щодо них вже існує судова практика. Важливо, що вже є прецеденти нового Верховного Суду, одним з пріоритетів якого має бути забезпечення передбачуваності судових рішень.

 

УВАГА! Скористайтеся нагодою отримати зі знижкою -30% систему аналізу судових рішень VERDICTUM, яка налічує 11 аналітичних фільтрів для швидкого пошуку, зворотні зв’язки на документи і навіть містить розклад засідань судів і дає можливість відстежувати зміни у справі. Тобто, дозволяє оцінювати судову практику, допомагає формувати правову позицію і вигравати справи в суді. Акція діє до 12 жовтня >>>

 

Наступну частину семінару було присвячено процесу податкової перевірки від її призначення до оскарження результатів. Експерти юридичної групи Михайло Колядінцев та Роман Макарчук не лише ділилися з учасниками порадами, але й закріплювали їх на практиці через проведення воркшопів з аудиторією. Мета інтерактивів від юридичних фахівців «Делойту» полягала у тому, щоб присутні на практиці спробували встановити законність дій податкових органів на усіх етапах податкової перевірки та навчились правильно захищати свої права.

Консультант юридичної групи податково-юридичного департаменту «Делойт» Роман Макарчук закликав звернути увагу новий порядок складання документів про призначення перевірки – зараз підписувати запит, наказ та направлення на податкову перевірку можуть не тільки голова контролюючого органу та його заступники, але й спеціально уповноважені особи. «Список уповноважених осіб опублікований на сайті ДФС. На сьогодні в ньому немає осіб, уповноважених на підписання наказів про проведення перевірок, але його варто регулярно переглядати», – підкреслив юрист.

«Судові засідання в режимі відеоконференцій та їх онлайн-трансляція ще недавно були фантастикою, а сьогодні це вже реальність. Система електронного суду, яка знаходиться на стадії тестування, може значно полегшити супровід податкових спорів», – зазначив Михайло Колядінцев, адвокат та старший консультант юридичної групи податково-юридичного департаменту «Делойт».

В цілому на семінарі в інтерактивній формі надано актуальні поради відповідно до сучасних практик супроводу податкових перевірок, учасники підкреслили необхідність залучення податкових та юридичних спеціалістів ще на початкових стадіях підготовки до перевірки, щоб завчасно запобігти негативним наслідкам.