Перспективи розвитку енергії вітру та водню в Україні

  • 31/05/2018

Hydrogen-2018

17 травня 2018 р. у КВЦ «Парковий» відбувся Перший міжнародний енергетичний форум «Вітер і водень». Уперше в країні обговорювали питання поєднання потужної вітрової енергії з необмеженим потенціалом енергії водню для забезпечення збалансованого розвитку енергетичного комплексу України й переходу до сучасної безвуглецевої економіки.

Організатори Форуму – громадська спілка «Українська вітроенергетична асоціація» та енергетична асоціація «УКРАЇНСЬКА ВОДНЕВА РАДА».

Співорганізатор – A7 CONFERENCES.

Генеральний партнер – ТОКМАК СОЛАР ЕНЕРДЖІ.

Фінансовий партнер – АБ «УКРГАЗБАНК».

Офіційні партнери – «Вітряні парки України», УВЕА, ДТЕК, ЕКО ОПТІМА, ЮФ Саєнко Харенко.

У Форумі взяли участь 300 делегатів із 16 країн світу: представники інвестиційних компаній, виробників вітроенергетичного обладнання, національні та міжнародні девелопери вітроенергетичних проектів, банкіри, юристи.

На заході виступили: Олександр Домбровський, перший заступник голови Комітету Верховної Ради України з питань паливно-енергетичного комплексу, ядерної політики та ядерної безпеки; Сергій Савчук, голова Державного агентства з енергоефективності та енергозбереження України; Максим Єфімов, перший заступник голови Комітету Верховної Ради України з питань промислової політики та підприємництва; Вікторія Керельська, радник Вітроенергетичної асоціації Європи WindEurope; Родіон Морозов, директор департаменту екологічних проектів АБ «Укргазбанк»; Бен Вікерс, старший редактор Bloomberg New Energy Finance; Торстен Веллерт, керівник підгрупи «Енергетика та екологія» Групи Європейської комісії з підтримки України; Іван Плачков, голова ради ГС «Всеукраїнська енергетична асамблея», Міністр енергетики України 1999, 2005–2006 рр.; Гюльша Алтікилач, Турецька вітроенергетична асоціація.

Перший заступник голови Комітету Верховної Ради України з питань паливно-енергетичного комплексу, ядерної політики та ядерної безпеки Олександр Домбровський підкреслив: «На сьогодні Україна створила дуже привабливі інвестиційні правила гри для розвитку зеленої енергії та енергії вітру. Нині в Україні активно розвивається вітрова енергетика, однак цих темпів розвитку недостатньо для виконання наших міжнародних зобов’язань. Тому потрібно думати, які нові драйвери розвитку нам потрібні. Коли ми говоримо про нову технологію використання водню, зверну вашу увагу, що не така вона й супернова. Більше ніж десять років тому в деяких містах різних країн уже використовували водень як пальне для громадського транспорту. Це дає можливість побудувати екологічно чистий транспорт. Отже, водневі технології можуть стати додатковим чистим джерелом енергії. Дуже важливо, що сьогодні відбуваються такі форуми, адже вони дають змогу обговорити інноваційні технології та їх впровадження в Україні».

Під час панельних дискусій, присвячених питанням розвитку національної вітроенергетичної галузі, своїми знаннями й досвідом із делегатами Форуму поділилися Вікторія Сиромятова, директор компанії Вінд Пауер ДТЕК; Владислав Єременко, генеральний директор Управляючої компанії «Вітряні парки України»; Карл Стурен, генеральний директор Групи Віндкрафт; Максим Козицький, директор компанії «Еко-Оптіма». Також у межах заходу учасники ринку обговорили питання, пов’язані з переходом на нову державну підтримку відновлюваної енергетики шляхом провадження аукціонів.

Голова Держенергоефективності Сергій Савчук презентував під час Форуму розроблену агентством концепцію подальшого стимулювання розвитку відновлюваної електроенергетики: «Проведення аукціонів для нових проектів – це один з інструментів впровадження конкурентної ціни та технологій. Поетапне впровадження ефективної системи аукціонів дасть можливість зменшити вартість виробництва енергії з відновлюваних джерел та підвищити конкурентоспроможність бізнесу у цій сфері. Головне, що цей перехід має відбуватися виважено та поступово із впровадженням пілотних проектів, аналізом їх ефективності та подальшим доопрацюванням законодавства». До участі в аукціоні запропоновано проекти з установлення сонячних станцій потужністю від 20 МВт та вітроелектростанцій потужністю від 30 МВт. Передбачено, що переможець аукціону матиме змогу продавати «чисту» електроенергію протягом 20 років.

Неабияку увагу привернули виступи представників компаній – виробників вітроенергетичного обладнання. Новітні технології з виробництва вітрових турбін представили: Ігор Нус, директор із продажу в країнах СНД і Східної Європи компанії Vestas – світового лідера з виробництва вітротурбін; Віталій Севост’янов, технічний директор УК «Вітряні парки України» – першої та на цей час єдиної на пострадянському просторі національної компанії, яка виробляє сучасні ВЕУ мегаватного класу; Міхаль Гловацький, директор з операційної діяльності Nordex Poland, і Ларрі Ванг, віце-президент китайської компанії Ming Yang Smart Energy.

Андрій Конеченков, голова правління УВЕА, віце-президент Всесвітньої вітроенергетичної асоціації: «Головною метою проведення першого в Україні Вітро-водневого енергетичного форуму стало обговорення можливостей збільшення частки відновлюваної енергетики в енергобалансі України за рахунок комплексного використання потужної енергії вітру та необмеженого ресурсу водневої енергії. Сьогодні на відновлювані джерела енергії припадає дві третини світових інвестицій у генеруючі потужності, оскільки для багатьох країн вони стають найдешевшим джерелом енергії нового покоління. У Європейському Союзі 80 % нових потужностей припадає на відновлювану енергетику, а після 2030 року вітроенергетика стане найбільшим джерелом електроенергії за рахунок істотного зростання як наземних, так і офшорних ВЕС. Водночас розвиток промислової енергетики за рахунок вітру (у випадку з Україною, коли ми маємо великий відсоток ядерних енергоблоків) потребує впровадження маневрових потужностей для збалансованої роботи енергосистеми. Саме впровадження таких технологій, як воднева енергетика, може вирішити цю проблему».

Олександр Рєпкін, президент Енергетичної асоціації «УКРАЇНСЬКА ВОДНЕВА РАДА», просвітницьку мету визначив за основну. «Мало хто знає, що таке водень, де та як його можна використовувати. Більшість людей водень асоціює зі зброєю. Ми організували цей Форум, щоб змінити таке уявлення. Адже зараз усе так динамічно розвивається, що багато країн у своїх стратегіях бачать не тільки водневу енергетику, а навіть водневу економіку. Це стане потужним поштовхом до третьої індустріальної революції», – прокоментував Олександр Рєпкін.

Марія Барабаш, інвестиційний банкір, президент A7 CONFERENCES: «Моя компанія вже багато років організовує найбільші енергетичні форуми в Україні, тому ми вирішили підтримати цей Форум. Енергія вітру та водню – це майбутнє енергетики як України, так і світу загалом. Перший міжнародний енергетичний форум «Вітер і водень» став найбільшим форумом із питань водневої енергетики в Східній Європі. До нас приїхали учасники з Чехії, Китаю, Німеччини та інших країн. Нещодавно я зустрічалася з представниками Міжнародної фінансової корпорації – Світовим банком, а також з представниками ЄБРР. І знаєте, що вони сказали? Вони запевнили мене, що готові інвестувати в проекти, якщо знайдуть надійного партнера. Їх цікавлять якісні ready-to-build проекти, тобто такі, які на сьогодні вже готові почати роботу. Проблема в тому, що їх наразі дуже мало. А саме завдяки схожим форумам, завдяки діяльності профільних асоціацій, профільного комітету, Кабінету Міністрів України кількість таких проектів зростає».

Форум відбувся за підтримки Міністерства енергетики та вугільної промисловості, Комітету Верховної Ради України з питань ПЕК, ядерної політики та ядерної безпеки, а також Державного агентства з енергозбереження та енергоефективності України.

Генеральний інформаційний партнер – РБК-Україна. Генеральний новинний медіапартнер – Інтерфакс-Україна. Генеральний телевізійний партнер – Перший діловий телеканал. Генеральний радіопартнер – радіо «Голос столиці». Офіційний медіапартнер – Bloomberg. Міжнародний медіапартнер – cH2ange. Медіапартнери: «Енергобізнес», «Українська енергетика», Liga.net, Liga.zakon, журнал «Термінал», «Екологія підприємства», Elektrovesti.net, журнал «Бізнес», Buildportal. За підтримки: Kyiv Post, СУП, Рада підприємців при КМУ та ін.