«Нереформовані ДФС і митниця коштують бюджету держави близько 130 млрд грн на рік», – Форум 64 бізнес-асоціацій України

  • 22/05/2018

Open Economic Forum

Такі дані було оприлюднено на III Open Economic Forum «Економічне зростання та створення робочих місць: порядок денний для України» 18 травня в Києві.

За даними Інституту соціально-економічної трансформації, які оприлюднив директор ІСЕТ Ілля Несходовський, сумарна цифра збитків бюджету внаслідок нереформування ДФС і митниці, невпровадження податку на виведений капітал (через схеми з мінімізації податків через конвертаційні центри, «скрутки», «сірий імпорт», схеми з низькоподатковими юрисдикціями тощо) перевищує 130 млрд грн на рік. «Якщо розрахувати через показник тіньової економіки (35 % – за офіційними даними МЕРТ та 42 – 43 % – за розрахунками міжнародних організацій), порівнявши його з більш-менш розвинутими країнами Європи (12 – 15 % від ВВП), також отримуємо більш ніж 150 млрд гривень на рік втрат бюджету через нереформовані фіскальні органи», – ідеться в прес-релізі Форуму.

«З 2017 року ліквідовано податкову міліцію, за логікою, якщо ми прибрали того, хто бореться з тіньовою економікою, тінь має зрости, – сказав Ілля Несходовський. – Парадокс, але «тінь» минулого року впала на три процентні пункти, до 33 % від ВВП. Це означає, що цей орган – податкова міліція – не такий уже й потрібний. Наразі відсутній орган, який спеціалізовано бореться з податковим шахрайством, а проблемами займаються чомусь СБУ, прокуратура, ще хтось. Проблема фінансових злочинів – це проблема влади, але бізнес вимагає, щоб це був єдиний якісний аналітичний орган, підпорядкований Кабміну. А влада, на жаль, гальмує майже всі реформи, метою яких є вирівнювання умов для ведення бізнесу в Україні».

Українська Рада Бізнесу, як організатор Форуму, назвала першочергові реформи для внутрішньої модернізації підприємств, інвестиційної привабливості, детінізації і, як наслідок, збільшення зарплат українців у реальному секторі економіки та зупинення трудової міграції (за даними КМІС, отриманими на замовлення ZN.ua, 45 % готові виїхати за кордон у пошуках вищого заробітку). Понад 300 учасників Форуму вимагають реальної інституційної реформи фіскальних і митних органів. По-перше, упровадження з 2019 року податку на виведений капітал замість податку на прибуток надасть усім учасникам ринку рівний доступ до ресурсів і створить інвестиційну привабливість України. По-друге, потрібний справжній (а не декларативний) контроль ланцюжка постачань товару, що виведе з тіні торговельні операції з імпортом-експортом у всіх секторах ринку. По-третє, необхідне зменшення найбільш шкідливих прямих податків: радикальне зниження навантаження на фонд оплати праці, що дасть можливості для швидкого розвитку підприємств, входження інвестицій і згенерує ресурс для збільшення заробітних плат.

Лідери бізнес-асоціацій, які входять до УРБ, запропонували створити міжвідомчу робочу групу при Міністерстві фінансів і розробити законопроект щодо реалізації системи «Такс-інвойс» та запровадження електронних ТТН (товарно-транспортна накладна). Ба більше, дієвим механізмом контролю торговельних операцій має бути механізм «кешбек для покупця», нещодавно поданий для обговорення Мінфіном.

«За низької інституційної спроможності сучасних контролюючих органів цей механізм змінює модель відносин між покупцем-продавцем-державою, він є вкрай важливим: його можливо швидко впровадити, просто адмініструвати, механізм не розширює поточну сферу застосування РРО, і він зможе замотивувати покупця вимагати передбачений законом розрахунковий документ у продавця», – зауважив Олег Іваненко, директор Української асоціації виробників електротехніки, член УРБ.

Учасники Форуму заявили, що зростання економіки, рівність усіх учасників у доступі до ринків і ресурсів приведе до відновлення довіри й виходу підприємців із тіні. Виконання 12 завдань Резолюції Форуму дасть змогу вирівняти умови ведення бізнесу, надасть інвестиційної привабливості країні й поверне українців із закордонних наймів.

Форум відбувся за підтримки Асоціації платників податків України, Асоціації підприємств інформаційних технологій України, Датської Ради у справах біженців, Асоціації «Українські імпортери побутової електроніки», Реанімаційного Пакета Реформ, Української федерації індустрії безпеки, Хай-Тек Офісу України, CASE Україна, Американської торговельної палати, Всеукраїнської аграрної ради, Європейської Бізнес Асоціації, Інституту соціально-економічної трансформації, Міжнародного інституту менеджменту, Української асоціації прямого продажу, Національної організації роздрібної торгівлі, Торгово-промислової палати України.

Інформаційні партнери Форуму: Obozrevatel.ua, Інтерфакс-Україна, Дзеркало тижня, журнал «Новий Час», ЛІГА:ЗАКОН, журнал «Бізнес.UA».